Historia wielu ludzi- książka o Jacku Cyganie

19 września 2019

Słuchając znanych polskich piosenek często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zazwyczaj pochodzą on z pióra jednego człowieka. Tym człowiekiem bardzo często jest Jacek Cygan, znany polski autor tekstów. Jacek jest bardzo barwną postacią, dlatego często zobaczyć możemy go w mediach i innych programach telewizyjnych oraz radiowych. Ma nie tylko wielki talent do pisania chwytliwych tekstów, ale także opowiadania historii i opisywania rzeczywistości. Fani polskiej muzyki muszą zareagować więc z entuzjazmem na wiadomość o wydaniu książki Odnawiam dusze. Piosenki, ludzie, czas, która opowiada o życiu Jacka Cygana. Znajduje się w niej dużo materiału, który nie tylko w znaczący sposób poszerza wiedzę o historii polskiej muzyki, ale także wywołuje emocje. Biorąc pod uwagę styl napisania oraz treść książki, jest to idealna lektura na jesienne wieczory.

Opowieść o muzyce

Nie da się oddzielić życia Jacka Cygana od muzyki. Pisał piosenki od czasów studenckich, a jego kariera związana z muzyką trwa już bardzo długi czas. Nic więc dziwnego, że opowieści o jego życiu zawodowym zajmują tak dużą część książki. Dla czytelnika element muzyczny będzie o tyle interesujący, że często w przytaczanych anegdotach udział biorą znane osoby polskiej sceny. Jacek Cygan jako osoba miła i zabawna opowiada o zakulisowych wydarzeniach w taki sposób, że czytelnik czuje się jakby sam brał  w nich udział. W książce przewija się cała gama wielkich nazwisk, dzięki czemu jest ona bardzo interesująca nawet dla osoby, która nie zna bezpośrednio historii Jacka Cygana. Z dużą dozą pewności można powiedzieć, że czytający książkę spotka się w niej z wątkiem jednego z lubianych przez niego artystów. 

Plusem historii jest przedstawianie wszystkich treści w sposób bardzo osobisty. Jacek Cygan nie boi się mówić o rzeczywistości w sposób jaki ją odbiera. Można odnieść wrażenie, że książka napisana jest w bardzo szczerym tonie, jednocześnie starając się jak najdokładniej opowiedzieć o wszystkich zamierzeniach autora. W połączeniu z niewątpliwie mistrzowskim stylu pisania Jacka Cygana jest ona świetnym wyborem dla każdego. 

Łatwa w odbiorze

Jednak to wszystko nie byłoby dużo warte, gdyby książkę czytało się ciężko. Na szczęście tak nie jest. Dobrany do niej język idealnie komponuje się z klimatem opowieści. Czytając można poczuć się jakby siedziało się w jednym pokoju z Jackiem Cyganem i słuchało się jego monologu o życiu. Nie zabraknie miłych elementów, lecz czasem będzie też smutno. Na szczęście Jacek Cygan doskonale umie wyważyć akcenty i całość jest po prostu idealna. Każdy fan polskiej muzyki musi mieć ją w swojej biblioteczce. 

 

Kategoria Książki #zapowiedzi